Довідка

Таблиця

Таблична форма дозволяє посторінково переглядати записи обраного джерела, сортувати записи за будь-яким стовпцем, фільтрувати записи за вказаними критеріями, для будь-якого запису із вибраної таблиці переглядати дочірні записи (якщо вони є), вилучати непотрібні записи (якщо це дозволено), переходити у режим перегляду, редагування чи додавання нових записів у таблицю за допомогою простих форм (якщо це дозволено). Режим перегляду підлеглих записів зберігається також для підлеглих таблиць, при цьому відображення зазначених записів виконується на одній сторінці каскадно.

Нижче наведено приклад таблиці Співробітники, для якої дозволені всі зазначені вище функції.

Співробітники
 Прізвище   Ім'я   Дата прийняття на роботу   Професія   Регіон головного офісу   Посадовий оклад 
 Проєкти   Миколайчук   Іван   21.03.1991 00:00:00   Головний інженер   Хмельницька обл.   6163.81 
 Проєкти   Косач-Квітка   Леся   08.10.1992 00:00:00   Секретар-референт   Чернігівська обл.   21285.00 
 Проєкти   Шевченко   Тарас   01.02.1991 00:00:00   Головний редактор   Житомирська обл.   22935.00 
 Проєкти   Свинятко   Валерій   01.06.1992 00:00:00   Завгосп   Тернопільська обл.   62550.00 
 Проєкти   Стеценко   Василина   04.02.1993 00:00:00   Швачка   АР Крим   2700.00 
 Проєкти   Амперенко   Вольт   15.04.1992 00:00:00   Електрик   Львівська обл.   5319.50 
 Проєкти   Майстер   Йода   01.02.1993 00:00:00   Лікар   м. Київ   11126.50 
 Проєкти   Самсонович   Соломон   18.02.1991 00:00:00   Провідний дослідник   м. Дніпро   69482.63 
 Проєкти   Кассано   Вінченцо   12.07.1993 00:00:00   Постачальник   Волинська обл.   990000.00 
 Проєкти   Свиридович   Африкан   12.09.1990 00:00:00   Провідний дослідник   Харківська обл.   81810.19 
   Записи: 1 - 10 (всього 42) 
Сторінки:   1  2  3  4  5     по     записів

Заголовки стовпців
 Прізвище   Ім'я   Дата прийняття на роботу   Професія   Регіон головного офісу   Посадовий оклад 
використовуються для керування сортуванням записів таблиці. Так, перше клацання по заголовку Посадовий оклад виконає сортування записів таблиці Співробітники за зростанням окладів. Для індикації виконаної операції до заголовка стовпця сортування додається символ > (зростання). Повторне клацання по цьому ж заголовку стовпця змінить напрям сортування на зворотний (спадання) і додає до назви стовпця символ <. Третє клацання по цьому ж заголовку стовпця вимкне сортування за даним стовпцем та відновить стандартне сортування (якщо воно є). При увімкненому сортуванні за одним стовпцем клацання по заголовку іншого стовпця просто перемкне режим сортування за новим стовпцем. Встановлений режим сортування зберігається при навігації сторінками таблиці чи поверненні до даної таблиці з дочірньої таблиці або простої форми.

Елементи управління записами:

Елемент - для додавання нового запису, елемент - для увімкнення/вимкнення рядка фільтра, елемент - для увімкнення/вимкнення рядка вибору полів для відображення у таблиці.

 Проєкти 

Для кожного запису елемент дозволяє вилучити даний запис, елемент - перейти до форми редагування цього запису. Елемент, аналогічний Проєкти, дозволяє отримати набір (таблицю) дочірніх записів. Кількість таких елементів для кожного запису може бути декілька (за кількістю дочірніх таблиць).

... ... ...
 Проєкти 
 

Елемент - для додавання нового запису, елемент - для виклику довідки по даній формі.

Елемент напочатку та наприкінці таблиці дозволяє переходити до режиму додавання нового запису для тих таблиць, для яких розмір сторінки перевищує висоту одного екрану. Будь-який із згаданих елементів керування записами може бути вимкнений розробником, а тому може не відображатися ліворуч у таблиці.

При увімкнені фільтра під рядком заголовків стовпців з'являється рядок полів для введення критеріїв фільтра:
        Прізвище   Ім'я   Дата прийняття на роботу   Професія   Регіон головного офісу   Посадовий оклад 
Зразки критеріїв в залежності від типу даних кожного поля можна побачити у виринаючій підказці при наведенні курсора на відповідне поле. Зразки відокремлені один від одного комою. Для текстових полів символ відсотка % означає заміну будь-якої кількості символів (в т.ч. і пустого), а символ підкреслення _ замінює будь-який непустий одиночний символ. Для числових полів та полів дати можна використовувати наступні операції порівняння: < - менше, > - більше, <= - не більше, >= - не менше, = - дорівнює, != - не дорівнює, between ... and ... - між ... та ... (включно). Поля будь-який типів можна перевірити на вміст пустого значення (тобто, пусті поля, які не містять значень), вказавши критерій NULL, або, навпаки, на наявність будь-якого значення, окрім пустого, зазначивши критерій !NULL. Для одного поля можна зазначити лише один критерій фільтрування. Регістр літер (великі чи маленькі) має значення лише у текстових критеріях, які використовують символи відсотка % або підкреслення _.

Приклади критеріїв відбору для числового поля Посадовий оклад:
< 250.50 - всі співробітники з окладом, меншим 250.50;
>= 300 - всі співробітники з окладом, не меншим 300;

Приклади критеріїв відбору для поля з датою Дата прийняття на роботу:
> 17.4.1998 - всі співробітники, прийняті на роботу після 17.4.1998;
Between 1.1.2000 And 31.12.2000 - всі співробітники, прийняті на роботу у 2000 році;
Null - всі співробітники, яким "забули" зазначити дату прийняття на роботу;

Приклади критеріїв відбору для текстового поля Прізвище:
рен або %рен% - у будь-якому місці прізвища має бути буквосполучення "рен";
%кий - всі прізвища, які закінчуються на "кий";
Ш% - всі прізвища, що розпочинаються літерою "Ш";
%ки_% - у будь-якому місці прізвища має бути буквосполучення "ки", після якого має бути щонайменше ще один будь-який символ.

Критерії для різних полів діють при відборі записів одночасно, тобто зв'язуються логічним І (AND). Для застосування фільтра необхідно клацнути на елемент управління . При вимкненні фільтра рядок полів критеріїв фільтра зникне, а умови відбору записів для таблиці скасовуються. Встановлений режим фільтрації зберігається при навігації сторінками таблиці або поверненні до даної таблиці від дочірньої таблиці чи простої форми.

При увімкненні елемента під рядком заголовків стовпців з'являється рядок елементів для вибору полів:
 Прізвище   Ім'я   Дата прийняття на роботу   Професія   Регіон головного офісу   Посадовий оклад 
Ці елементи (перемикачі) дозволяють показувати чи приховувати відповідні стовпці для зручної роботи з таблицею. Після вимкнення режиму повторним клацанням по елементу в таблиці будуть відображатися лише увімкнені стовпці. При всіх вимкнутих перемикачах розпочинає діяти стандартний режим відображення стовпців, заданий розробником форми. Так, для прикладу вище, стовпці Професія та Регіон головного офісу будуть приховані. Даний режим зазвичай застосовується у великих широких таблицях, призначених для розширеного пошуку чи фільтрування даних.

Елементи для навігації сторінками записів:
Сторінки:   1  2  3  4  5     по     записів
дозволяють переходити по сторінках записів таблиці, а також змінювати розмір сторінок за допомогою спадного списку. При виборі нового розміру автоматично здійснюється перехід до першої сторінки поточної таблиці. Якщо зміну розмірів сторінки здійснювати заборонено, то спадний список буде відсутній. Якщо максимальна кількість номерів сторінок у списку навігації (1 2 3 4 5) перевищить певну визначену межу, наприклад 20, то елементи для навігації сторінками автоматично стануть відображатися так:
1   <<     >>   24
Тут елемент 1 дозволяє перейти на першу сторінку, елемент 24 - на останню (24-ту) сторінку, елементи << та >> - відповідно, на попередню чи наступну сторінку. При введенні довільного номера в поле поточного номера сторінки здійснюється перехід на зазначений номер сторінки з автоматичним обмеженням по першому чи останньому номеру. Після введення даного номера рекомендується натискати клавішу Tab. Як перший, так і другий способи відображення елементів навігації сторінками записів можуть бути зафіксовані розробником для будь-якої кількості сторінок у поточній таблиці. Список розмірів сторінок у спадному списку також може бути змінений розробником. Якщо загальна кількість записів таблиці (з врахуванням критеріїв відбору не перевищує розміру однієї стандартної сторінки, то елементи навігації сторінками не відображаються.

Дочірня таблиця

При виведенні дочірніх записів у материнській таблиці відображається лише ключовий запис, який визначає набір записів дочірньої таблиці. Сама дочірня таблиця відображається під материнською із невеликим зсувом праворуч.

Співробітники
 Прізвище   Ім'я   Дата прийняття на роботу   Професія   Регіон головного офісу   Посадовий оклад 
 Шевченко   Тарас   01.02.1991 00:00:00   Головний редактор   Житомирська обл.   22935.00 
Проєкти
 Проєкт   Опис   Результат 
 Юність   Розповідь про те, як минало 13-й...   Роман, у 2-х томах 
 Панщина   Історико-документальний твір про кріпачку Катерину...   Книга, 136 с. 
 Записи: 1 - 2 (всього 2) 

Для повернення до записів материнської таблиці потрібно клацнути по заголовку материнської таблиці. Додавання, вилучення або редагування записів можливе лише для дочірньої таблиці. Для виконання операцій із записами материнської таблиці необхідно повернутися до її записів, клацнувши по її заголовку. Якщо записи дочірньої таблиці мають свої дочірні елементи, то при їх відображенні з'явиться таблиця наступного рівня з відповідним зміщенням відповідно до материнської таблиці. Додавання нових записів у дочірню таблицю здійснюється з автоматичним прив'язуванням до відповідного материнського запису. Інші елементи управління записами функціонують аналогічно до відповідних елементів одиночної таблиці.

Проста форма

Дозволяє переглядати, редагувати або додавати новий запис для певного джерела даних. Всі поля запису розташовуються в один стовпчик, як, наприклад, у простій формі Співробітник для таблиці Співробітники:

Співробітник
 
Ідентифікатор:

Поле "лише для читання"; дозволяє переглядати дані без їх зміни.

Прізвище:

Просте змінюване поле.

Ім'я:

Просте змінюване поле.

Номер телефона:

Просте змінюване поле.

Дата прийняття на роботу:

Просте змінюване поле.

Підрозділ:

Змінюване поле зі списком.

Професія:

Поле з посиланням. Заповнюється за допомогою таблиці, що викликається посиланням у підписі до поля.

Стаж роботи, років:

Поле з посиланням.

Регіон головного офісу:

Поле з посиланням.

Посадовий оклад:

Просте змінюване поле.

     

Для логічних значень можуть використовуватися поля типу "прапорець" .

Якщо проста форма викликається для додавання нового запису, то внизу форми присутня кнопка Додати. У режимі редагування існуючого запису дана кнопка замінюється на кнопку Оновити. У режимі перегляду, який забороняє зміну запису, внизу форми присутня лише кнопка Назад, що дозволяє повернутися до табличного джерела записів. Для відмови від внесення змін до поточного запису може з'явитися кнопка Скасувати чи Завершити. Після скасування змін або завершення введення відбувається повернення до табличного джерела без збереження значень такої форми. Скасувати збережені зміни неможливо. Потрібно лише вилучити помилково введений запис або змінити його відповідні значення.

Якщо для заповнення поля використовується таблиця, що пов'язана з полем-"посиланням", то в цій таблиці перед першим полем кожного запису буде присутній елемент керування для перенесення даних обраного запису у заздалегідь вказане поле з посиланням (або поля).

 

 

 

Дата останніх змін: 28.09.2021 р.